Dwór w Suchej

Dwór, inne (str. główna), Zabytki

Dwór modrzewiowy z poł. XVIII w. w Suchej - Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Głównym obiektem tego zespołu, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu stawów i pięknego lasu, jest obszerny dwór modrzewiowy zbudowany w 1743 r z inicjatywy Ignacego Cieszkowskiego kasztelana litewskiego. W 1787 r. dwór odwiedził król St. August Poniatowski. Tu urodził się w 1814 r. wybitny filozof i ekonomista August Cieszkowski, który przewidział zjednoczenie Europy. Ostatnim właścicielem dworu przed reformą rolną z 1945 r. był Felicjan Dembiński.
W 1988 roku został kupiony przez Marię i Marka Kwiatkowskich, obecnych właścicieli, którzy przeprowadzili gruntowną odbudowę zabytku i przywrócili dawny wygląd dworu (zewnątrz i wewnątrz). Obecne wyposażenie to: meble bidermajerowskie i eklektyczne z XIX w., obrazy: portrety szlacheckie, akwarele, drobne rzeźby i przedmioty sztuki użytkowej.
W 1993 r. w 250 rocznicę istnienia dworu nadano mu rangę obiektu muzealnego. W otoczeniu dworu zachował się ogród ze starym drzewostanem oraz XIX wieczny budynek dawnej oficyny. Na przyległym terenie dawnych zabudowań gospodarczych został stworzony skansen drewnianego budownictwa zabytkowego, charakterystycznego dla regionu siedleckiego. Służy on różnorodnym celom popularno-naukowym i kulturalnym. Obiekt jest dostępny do zwiedzania w okresie od 1 maja do 30 października, w godz. 10.00 - 15.00. Istnieje możliwość wynajęcia zespołu muzealnego na potrzeby filmu, na pikniki i inne imprezy. Można skorzystać z jazdy konnej powozem lub wierzchem. Na zespół składają się:Organistówka Chałupy - jedna z 1860 r. z miejscowości Szaniawy Matysy, druga z 1882 r. z Jagodnego, gdzie urządzona jest izba chłopska .Dzwonnica z końca XVII w. z Miedznej. Plebania z 1900 r. z Grębkowa. Wiatrak Holenderski z Ostrówka z zachowanym dawnym mechanizmem. Karczma Plebańska z ok. 1900 r. ze Skrzeszewa. Dworek Miejski z ok. 1850 r. z Siedlec. Stodoła z ok. 1900 r. z Polkowa. Maneż z końca XIX w. z okolic Ostrołęki. Wikarówka z 1840 r. z Garwolina. Owczarnia i Spichleżyk z poł. XX w. ze Zbuczyna. Dwór klasycystyczny z 1825 r. z Rudzienka. Budynki miejskie (obok stawu za Karczmą) XIX w. z Mińska Maz. Drewniana kapliczka projektowana przez Marka Kwiatkowskiego
 
 
 
powered by inmidia